ArcBlock ICO: Merkezi Olmayan Uygulama Oluşturma Platformu

2017 yılı blok zinciri teknolojisi için farkındalığın zirvede olduğu bir yıl olarak dikkat çekti. Yıla 15 milyar dolar hacim ile başlayan kripto para piyasası yılın sonunda neredeyse 53 kat bir büyüme ile 800 milyar dolar değerine ulaştı. Bitcoin’in dikkatleri üzerine çekmesi ile birlikte daha fazla insan kripto dünyasına adım atmaya devam ediyor. Kripto para birimlerinin atası olarak kabul edilen Bitcoin, blok zinciri teknolojisine çekilen dikkat konusunda önemli bir rol oynuyor.

Blok zincir teknolojisi Satoshi Nakamato olarak bilinen grup veya kişi tarafından oluşturulmuş günümüzün en önemli dijital keşiflerinden biridir. İlk kullanıldığı günden beri daha farklı biçimlere evrilen blok zinciri teknolojisi ileride dijital platformlar için devrim niteliğinde değişimleri meydana getirecek.

Dijital verilerin dağıtılması fakat kopyalanmaması ile birlikte blok zinciri teknolojisi yeni bir internet şeklinin bel kemiğini oluşturuyor. Başlangıçta dijital para birimi olan Bitcoin için oluşturulan blok zinciri teknolojisi şimdilerde daha farklı alanlarda kullanılabileceği yeni potansiyel alanlara kayıyor.

Fakat blok zinciri teknolojisi şu anda bazı problemleri de beraberinde getiriyor. İşlem ücretleri, ağ boyutları ve merkezi olmayan uygulamaları oluşturmanın zor olması en büyük problemlerden bazıları.

ArcBlock merkezi olmayan uygulamaların kolay bir şekilde oluşturulabilmesi için kurulmuş blok zinciri teknolojisinin kitlesel olarak benimsenmesini amaçlayan bir platformdur.

 

ArcBlock Nedir?

ArcBlock, DApps olarak bilinen merkezi olmayan blok zincir uygulamalarının oluşturulması ve dağıtılması için oluşturulmuş bir ekosistemdir. Platform temel olarak kullanımı kolay uygulamaların oluşturulabileceği bir ekosistem yaratmayı amaçlamaktadır.

Blok zinciri endüstrisinin gelişmesiyle birlikte bazı problemler de gün yüzüne çıkmaya başladı. Günümüzde merkezi olmayan bir uygulama oluşturabilmek yeterince kolay değil ve bundan dolayı da kitlesel kullanımlar istenilen seviyeye gelemiyor. ArcBlock, pazarın gelişmesi için merkezi olmayan uygulamaları oluşturma işleminin daha kolay olması gerektiğini savunuyor.

Benzer sorunları çözmeye çalışan farklı platformlar var, ancak her platformun farklı bir yaklaşım ve stratejisi bulunuyor. Özellikle, EOS (Kurumsal İşletim Sistemi) ArchBlock’un yaptığı gibi benzer sorunları çözmeye çalışıyor. EOS, bu sorunları çözmek için yeni bir blok zinciri teknolojisi oluşturmayı planlıyor, ancak ArcBlock yeni bir blok zinciri oluşturmayı amaçlamıyor ve var olan temel blok zincirleri ile işbirliği yapmayı hedefliyor.

ArcBlock Nasıl Çalışıyor?

Şirket, hâlihazırda piyasada bulunan blok zincirleri için temel sorunları çözmeyi planlıyor. Şirketin odak noktalarından biri, kullanıcılara mükemmel bir kullanıcı deneyimi sunarak uygulama geliştirme işlemini olabildiğince kolaylaştırmak.

ArcBlock, bir grup API veya yazılım programından daha çok platform servisi olarak çalışacak. Platform, blok zinciri teknolojisi ve bulut hesaplama teknolojilerini birleştirerek kapsamlı çözümler sunuyor ve böylece sektörde daha ilginç DApps uygulamalarının oluşturulmasını teşvik etmeyi planlıyor.

ArcBlock şirketi, projenin sadece başlangıç aşamasını oluşturarak platformun daha sonra topluluk temelli olarak kendini devam ettirmesini hedefliyor. Platformda bulunan geliştiriciler ve kullanıcılar platformu oluşturan kişiler tarafından merkezileştirilmeden özgür bir biçimde kendi merkezi olmayan uygulamalarını oluşturabilecekler.

Açık Zincir Erişim Protokolü, çok sayıda blok zinciri sözleşmeleri yoluyla açık ağa izin verir. Mühendisler artık blok zinciri konseptini değerlendirerek ikisi arasında ileriye ve geriye doğru esneklik yapma olanağına sahipler. Açık Zincir Erişim Protokolü, yenilik yarattığı gibi yeni blok zincirlerin uygulanmasını da teşvik eder.

Blocklet, sunuculara gerek duymadan en yeni mikro servis tasarımlarını ve sayısal yenilikleri kullanan yenilikçi bir protokoldür. Blocklets temel olarak blok zincirlerden oluşur. Mevcut bilgi kaynaklarıyla bağlantı kurar ve on-chain ve off-chain biçimlendirme işlemini gerçekleştirir.

ABT Token

ArcBlock platformunda para birimi olarak ABT ‘token’ları kullanılacak. Platformda bir hizmet satın alma işlemi için ABT ‘token’ları kullanılacak ve aynı zamanda madenciler de ABT ‘token’ları ile ödüllendirilecek.

Sistemde bulunan madenciler Bitcoin ekosisteminde bulunan madencilerden farklılık göstermektedir.

Önceden kazılmış olan ‘token’lar kullanıcılara madencilik işlemi için değil, platforma kaynak sağladıkları için ödül olarak verilmektedir.

Arkasındaki Ekip

Robert Mao: Microsoft şirketinde mühendis olarak çalışmış olan Mao deneyimli bir program geliştiricisidir. Pixomobile’ın kurucusudur.

Flavien Charlon: Microsoft şirketinde dört yıl boyunca çalışmış olan Charlon Microsoft Azure konusunda oldukça deneyimlidir.

Jean Chen: Daha önce Çin marketlerinde uzun süre boyunca çalışmış olan Chen deneyimli bir pazarlamacı olarak öne çıkıyor.

Joe Wallin: Deneyimli bir şirket avukatı olan Wallin, ArcBlock için hukuksal işlemlerin üstesinden geliyor.

Sonuç

ArcBlock’ın platformuyla ilgileniyorsanız, önümüzdeki ICO sırasında ABT ‘token’larını satın alarak bu şirkete yatırım yapabilirsiniz. ICO aşaması 4 Şubat tarihinde başlayacak. ICO sırasında 1 ABT = 0.46 USD (0.00053 ETH) olarak işlem görecek.

ABT ‘Token’larını satın almak için ETH veya CMT kullanılabilecek. Minimum 0.1 ETH/200 CMT ve maksimum 50 ETH/150,000 CMT olarak yatırım yapılabilecek. Token’lar ERC20 olduklarından dolayı buna uygun bir cüzdan oluşturmanız gerekiyor. ICO sırasında fiat para birimi kabul edilmeyecek.

ABT satın alma işleminden önce kayıt olmanız önem arz ediyor. Bilgilerini kaydetmeniz ve şu ülkelerin vatandaşı olmamanız gerekiyor: Çin, Amerika Birleşik Devletleri, Kanada ve Güney Kore.

ArcBlock sizin için uygun bir platform mu? Eğer merkezi olmayan uygulama geliştirme işlemi için platformu kullanma düşüncesindeyseniz platform sizin için uygun olabilir. Arkasında yer alan ekibe bakıldığı zaman güven verici olarak görünen ArcBlock ileride önemli işlere imza atacak gibi görünüyor.

Bunları da beğenebilirsiniz...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir