Bitcoin Alternatifi 7 Kripto Para Birimi

Bitcoin’e yatırım yapmak için geç kalmış olabilirsiniz, fakat uzmanlara göre diğer kripto paralara yatırım yapmak için hâlâ geç değil. Piyasada bulunan bazı kripto para birimleri ileride Bitcoin alternatifi olabilecek potansiyellere sahip. Önümüzdeki 3-5 yıl içerisinde bu kripto paraların tam potansiyellerine ulaşmaları bekleniyor. Uzmanlara göre kripto paralar değerlerinin 10 katına kadar yükselebilecek.

Ancak, Bitcoin dışındaki 1.300’den fazla altcoin arasından potansiyele sahip olanların ortaya çıkarılması kolay bir iş değil. Bir altcoin‘e yatırım yapmadan önce dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var.

1. Arkasındaki ekibi inceleyin. “Daha önce başka kripto projelerinde yer aldılar mı? Destekçileri var mı? Ne tür bir farklılık getiriyorlar?” En yüksek piyasa değerlerine sahip kripto paralar en iyi ekibe sahip olanlardır.

2. Neden çıkarıldığını inceleyin. “Ne kadar kullanışlı? Çözülmesi gerekli bir sorunu çözmeye mi odaklanıyor?” Piyasada yer alan bazı altcoinler çıkarılış amacı ile gerçekten saçma temellere sahip, bu noktada dikkatli olmak gerekiyor.

3. Değerini inceleyin. “Kripto paralar sıkça pump ve dump işlemlerine maruz kalırlar. Bu noktada doğru fiyatlandırılmış olup olmadıklarını anlamak gerekir. Nedensiz bir şekilde yüksek fiyatlı olan altcoinlerden uzak durmak sağlıklı olacaktır.

2018 için analistlere göre değerlenebilecek 7 kripto para birimi:

1. Litecoin (LTC)

Market hacmi: 16.6 milyar dolar

Kurucusu kim: Eski Google çalışanı Charlie Lee tarafından oluşturulmuştur.

Litecoin Nedir?

 Bitcoin’in “altın” olarak nitelendirildiği kripto para piyasasında Litecoin “gümüş” olarak anılmaktadır.

2011 yılında Lee tarafından oluşturulan Litecoin, Bitcoin’e alternatif olarak ortaya çıkmıştır. Temel amacı yeni işlemlerin onaylanmasını sağlamak için gereken süreyi azaltmak ve Bitcoin mining sistemini değiştirerek herkesin ağa katılabilmesini sağlamaktır.

Litecoin ayrıca daha fazla para üretimi üzerine tasarlanmıştır. Bitcoin’in 21 milyon limitine karşılık Litecoin’in limiti 84 milyondur.

2. Monero (XMR)

Market hacmi: 6.4 milyar dolar

Kurucusu kim: Bitcoin gibi Monero’nun da kurucusu bilinmemektedir.

Monero Nedir?

Monero ile her işlemin ayrıntıları bir açık deftere kaydedilir, ancak gönderici, alıcı ve gönderilen miktar ile ilgili bilgileri izlenemez hale getirmek için sistem bilgileri okunamaz hale getirir. Dünya üzerindeki hiçbir Monero kullanıcısı arasındaki bilgileri eşleştirmek mümkün değildir.

Bu yanıyla siber suçlulara çekici gelmekte olan Monero kara borsada tercih edilen bir para birimi haline gelmiştir. Fakat destekçilerine göre Monero, yasadışı işler için kullanılmayan daha büyük bir kullanım alanına sahiptir.

İlgili Yazı:  Bir Günde %500 Yükselen Bitcoin Diamond (BCD) Nedir?

Monero tarafından belirtildiği üzere Lana Del Ray, Sia ve Dolly Parton da dahil olmak üzere 45 müzisyenin ödeme yöntemi olarak Monero’yu kabul edecekleri söylendi. Aynı zamanda Monero kullanarak ödeme yapanlara indirim yapılacağı da söyleniyor.

3. NEO

Market hacmi: 6.4 milyar dolar

Kurucusu kim: Onchain’in CEO’su Da Hongfei ve Erik Zhang tarafından kurulmuştur.

Neo Nedir?

NEO analistler tarafından Çin’in Ethereum’u olarak nitelendirilmektedir. NEO, varlıkları dijital ortama aktarmak, akıllı sözleşmeleri kullanarak dijital varlıkların yönetimini otomatikleştirmek ve dağıtık ağ ile “akıllı ekonomi” sistemini oluşturmak için blok zincir teknolojisi ve dijital kimliği kullanan kâr amacı gütmeyen bir topluluk tabanlı blok zinciri projesidir.

4. Cardano (ADA)

Market hacmi: 27 milyar dolar

Kurucusu kim: Blockchain geliştiricisi Input Output Hong Kong (IOHK)

Cardano Nedir?

Bu yeni nesil platform, Ethereum’a gerçek bir rakip olabilmek için doğru ekibe, bağlılığa ve paraya sahip durumda.

Cardano birkaç ay önce piyasaya çıkmış olmasına rağmen bir anda büyük bir ilgi kazandı ve pazar payı açısından ilk 10 kripto para birimi arasına girmeyi başardı.

Proje 2015 yılında “bilimsel felsefe” temelli ilk blok zinciri ağı olarak duyuruldu ve birçok akademisyen ve mühendis kuruluşunda rol oynadı. CEO’su Charles Hoskinson, Cardano’nun “sürdürülebilirlik, birlikte çalışabilirlik ve ölçeklenebilirlik” konularını ele aldığını ve bu sayede “eğlenceli bir yenilik” ten milyarlarca kişinin kullanabileceği bir sistem haline geleceğini belirtti.

Cardano’nun tamamen işlevsel olabilmesi için biraz daha süreye ihtiyacı var. Proje 2018 yılının ikinci çeyreğinde tamamlanacak ve buna bağlı olarak değerine artış meydana gelecektir.

5. Ripple (XRP)

Market hacmi: 119 milyar dolar

Kurucusu kim: Web geliştiricisi Ryan Fugger, iş adamı Chris Larsen ve yazılımcı Jed McCaleb

Ripple Nedir?

Yurt dışındaki bir kişiye para gönderme işlemi günümüzde karmaşık bir dizi işlemden ve uzun bir süreçten oluşmaktadır. Buna karşılık Ripple, dünyadaki tüm bankaları birbirine bağlamakta ve müşterilerine gerçek zamanlı sınır ötesi ödeme hizmetleri sunmalarını sağlamaktadır. Günümüzde, sınır ötesi para gönderimi birçok işlemi gerektirmekte bu nedenle süreç genellikle birkaç gün sürmektedir. Bu durum günümüz pazar taleplerini karşılamayı zorlaştıracak maliyetler ve riskler yaratmaktadır.

Ripple, para aktarım işleminin doğrudan bankalar arasında yapılmasını ve tüm süreç boyunca bankanın uçtan uca görünür olmasını sağlamaktadır. Ripple, bankaların diğer ödeme sistemleri için de yararlanabileceği altyapısal bir teknolojidir.

İlgili Yazı:  Bitcoin Nedir? Neden Kullanmalıyım? Bitcoinler Nasıl Oluşturuluyor?

Alakalı: Ripple Neden Yükseliyor?

6. IOTA (MIOTA)

Market hacmi: 11 milyar dolar

Kurucusu kim: David Sønstebø, Sergey Ivancheglo, Dominik Schiener ve Dr. Serguei Popov, girişimcilerden, matematikçilerden ve yazılımcılardan oluşan bir ekip

IOTA Nedir?

IOTA’nın en önemli yanı işlemlerden ücret almaması ve aynı zamanda madenci ve blok bulundurmamasıdır. Bir kullanıcı yaptığı her işlem için ağdaki 2 diğer işlemi doğrulamak zorundadır. Bu durum her kullanıcıyı aynı zamanda madenci konumuna getirmektedir.

IOTA aynı zamanda Nesnelerin İnterneti ekonomisi için makineler arası ödemenin güvenliği konusunda önemli bir yere sahiptir. IOTA blok zinciri kullanmaması sebebiyle diğer kripto paralardan ayrılmaktadır. Bunun yerine “Tangle” adı verilen bir teknoloji kullanılmaktadır. Bu teknoloji ile IOTA sıfır maliyetli ve çevrimdışı işlemleri olanaklı kılmakta ve sınırsız ölçeklenebilirlik sağlamaktadır.

Microsoft ile yapılan anlaşma sebebiyle IOTA büyük bir talep gördü ve en değerli kripto para birimleri arasında yer almayı başardı.

7. Bitcoin Cash

Market hacmi: 49 milyar dolar

Kurucusu kim: Bitcoin blok zinciri için de çalışmış olan bir ekip tarafından kurulan Bitcoin Cash şimdilerde bağımsız birçok geliştirici ekibi tarafından kontrol edilmektedir

Bitcoin Cash Nedir?

Bitcoin Cash, Bitcoin’e göre daha büyük bir blok boyutu sınırına sahiptir, bu sayede işlemlerin daha düşük ücretler ile yapılması ve daha hızlı onaylarla daha fazla kapasiteye erişilmesi mümkün kılınmaktadır.

Bitcoin Cash’in karşı karşıya olduğu en büyük zorluk; değerli olabilmesi için işletmeleri hem Bitcoin hem de rakip ödeme ağını kabul etmeye ikna etmesi gerekiyor.

Kasım ayı ortasında Bitcoin Cash kısa bir süreliğine Ethereum’un pazar payını geçti ve ikinci en değerli kripto para birimi oldu. Ethereum’un eski konumuna geri dönmesi üzerine Bitcoin Cash şu anda 4. sırada yer alıyor.


İlginizi çekebilecek diğer kripto para birimleri:

 

Not: Kripto veya dijital para piyasası büyük oranda düzenlenmemiştir ve bunlara yatırım yapmak büyük ölçüde riskler barındırmaktadır. Burada yer alan bilgiler yalnızca genel bilgilendirme amacı ile hazırlanmıştır. DijitalCoins.com sitesinde yer alan hiçbir bilgi yatırım tavsiyesi kapsamında değildir.

 

  • 1
    Share

Bunları da beğenebilirsiniz...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.