Bitcoin Nedir? Neden Kullanmalıyım? Bitcoinler Nasıl Oluşturuluyor?

Bitcoin Nedir?

Bitcoin, Satoshi Nakamoto adında gizemli bir grup veya kişi tarafından oluşturulmuş bir kripto para birimidir. Bitcoin de diğer para birimleri gibidir: ürünleri yerel olarak veya elektronik olarak satın almak için kullanılabilir. Bitcoin’i geleneksel para birimlerinden ayıran en önemli özellik tamamen bağımsız olması ve merkezi olmamasıdır. Hiçbir kurum Bitcoin Ağını kontrol altına alamaz. ABD Doları gibi, herhangi bir ülkeyle bağlantılı değildir. Tüm ağ, Bitcoin Madencileri olarak adlandırılan kişiler ve kuruluşlar tarafından korunmaktadır. Bitcoin madencileri, SHA256 algoritmasını kullanarak Bitcoin işlemlerinin güvenli bir şekilde işlenip doğrulanmasını sağlamaktadırlar.

Bitcoin nedir sorusunu yanıtladıktan sonra Bitcoin hakkında diğer sorulara cevap arayabiliriz.

 

Bitcoin Merkezi Değildir

Bitcoin ve Bitcoin işlem ağı hiçbir merkezi otorite tarafından kontrol edilmez. Ağ, Bitcoin madencilerinden oluşmakta ve bu madenciler doğrulama işlemini sağlamaktadırlar. Eğer bir geliştirici Bitcoin üzerinde değişiklik yapmak isterse bu değişiklik ağın %51’i olan çoğunluk tarafından kabul edilmelidir, aksi takdirde işlem geçerli kılınmaz. Bu kural sayesinde Bitcoin çalmak veya Bitcoin oluşturmak olanaksız hale gelmiştir.

Bitcoin Cüzdanı ve Para Alışverişi

Bitcoin işlemlerinin kayıtları BlockChain adı verilen herkese açık kayıt ağında tutulur. Bu kayıtlarda kullanıcıların isim ve soyisimleri yer almaz, yalnızca o kişilere ait Bitcoin cüzdan adresleri kayıt altına alınır. Bitcoin cüzdan adresleri kişiye özeldir.

Bitcoin göndermek, alabilmek ve cüzdan adresine sahip olmak için Bitcoin cüzdanı oluşturmak gereklidir. (Hangi cüzdanı seçmeniz gerektiğini buradan öğrenebilirsiniz.)

Bitcoin cüzdanları temel olarak Bitcoinleriniz için banka hesabı görevi gören yazılımlardır. Bir Bitcoin cüzdanı istenilen tüm miktarlarda Bitcoin barındırabilir ve istediğiniz sayıda cüzdana sahip olabilirsiniz.

Bitcoin ve Şeffaflık

Şimdiye kadar gerçekleşmiş her Bitcoin işlemi, blok zinciri (BlockChain) olarak bilinen kayıt sisteminde ayrıntılı olarak saklanır. Bir kişi blok zincirini kullanarak bir cüzdanda ne kadar Bitcoin yer aldığını ve bu cüzdanda gerçekleşmiş para yatırma ve çekme işlemlerini görebilir, ancak adresin kime ait olduğunu öğrenemez.

İlgili Yazı:  Time New Bank (TNB) Coin Nedir? Ne İşe Yarar?

Bitcoin İşlemleri Geri Alınabilir Mi?

Bir adrese Bitcoin yollandığı zaman bu işlem geri alınamaz. Günümüzde kullanılan kredi kartlarında bu işlem gerçekleştirilebilirken Bitcoin için bu durum söz konusu değildir. Aynı zamanda Bitcoinler için geri getirme işlemi de söz konusu değildir, cüzdanınız sadece bilgisayarınızda depolanıyorsa –cüzdanlar için ‘cloud’ sistemleri kullanılabilmektedir– cüzdanınız çoğu tehlikeye açık hâlde demektir. Bilgisayarınızın saldırganlar tarafından hedef haline geldiği durumlarda, bilgisayarınıza virüs bulaştığında veya bilgisayarınız kullanılmaz halde geldiğinde tüm Bitcoinlerinizi kaybedebilirsiniz. Kaybettiğiniz bu Bitcoinleri geri getirmenin hiçbir yolu yoktur.  Bundan dolayı sürekli olarak yedekler alınmalı ve gerekli güncellemeler takip edilmelidir.

Bitcoin ve Güvenlik

Teorik olarak, sistemin% 51’i bir taraf tarafından kontrol edilmediği sürece, Bitcoin değiştirilemez. Örneğin, birinin bir işlemi değiştirmesi ya da iki kere harcama işlemi (double spending) gerçekleştirmesi için sistemin çoğunluğunu kontrol etmesi ve bu çoğunlukta yer alan her madenci üzerinde değişiklik yapması gerekecektir. Blok zincirinde bir anlaşmazlık olduğunda, sistem çoğunluk tarafından üzerinde mutabık kalınan verilerle azınlığı geçersiz kılmaktadır.

Bitcoinler Nasıl Oluşturuluyor?

Bitcoinler “mining” adı verilen bir işlem sonucu üretilmektedirler. Mining sözcüğü İngilizcede madencilik anlamına gelmektedir. Madenciler, sistemdeki işlemlerin doğrulanmasında ve işlenmesinde rol oynarlar. Özel ve güçlü donanımlar kullanarak ağın işlevselliğini ve güvenliğini sağlarlar. Bunun karşılığında sistem madencileri ödüllendirir ve onlara ödül olarak Bitcoin verir. Her yeni Bitcoin bu şekilde üretilmektedir.

Yeni Bitcoinlerin üretilme hızı önceden belirlenen ve gittikçe azalan bir orana sahiptir. Dolaşımda yer alan Bitcoin sayısı 21 milyona ulaşana kadar yeni Bitcoin üretimi her yıl yarı yarıya azaltılmaktadır. Bu noktaya ulaşıldığı zaman madencileri ödüllendirmek adına sistem “işlem ücretlerini” kullanacaktır.

Bir madenci başarıyla yeni bir “hash” oluşturduğunda, blok kapatılır ve blok zincirine eklenir. Yeni “hash” keşfeden madenciye ödül olarak 25 Bitcoin verilir. Her bir blok için verilen ödül miktarı dört yılda bir azalmaktadır. Saatte yaklaşık olarak 6 tane blok çözümü yapılmaktadır.

İlgili Yazı:  OST Coin (Simple Token) Nedir? "İşletmeler İçin Token Çözümü"

Neden Bitcoin Kullanmalıyım?

Bitcoin, birçok nedenden ötürü fazla sayıda insana çekici geliyor. Bitcoin kullanarak anonim olabilir, anlık işlemler gerçekleştirebilir ve para üzerinde diğer geleneksel para birimlerinde olmayan bir kontrol seviyesi elde edebilirsiniz. Paranız üzerinde söz sahibi olan ve kontrolü elinde bulunduran bir bankaya bağımlı olmadan paranızı kullanabilirsiniz. Türk Lirasında veya diğer para birimlerinde olduğu gibi Bitcoin zamanla değerini kaybetmez ve değerini korur.

Düşük işlem ücretlerine sahip olmasından dolayı ticaretçiler da yavaş yavaş Bitcoin konusunda adımlar atmaya başladılar. Kredi kartı ile işlem yapan ticaretçiler %2-3 oranında işlem ücreti öderken, bu işlemlerin çok büyük çoğunluğu Bitcoinde ücretsizdir. Belirli koşulların sağlandığı durumlarda işlemlerden hiçbir ücret alınmaz. Bu koşulların sağlanmadığı işlemler için 1000 byte başına 0,1mBTC (0,0001BTC) ücret tahsil edilir.

Bitcoin sahibi olmak için neler yapmanız gerektiğini bilmiyorsanız rehberimize göz atabilirsiniz.

Bunları da beğenebilirsiniz...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.