Bitcoin Sahibi Olmanın Yolları

Bitcoin’in ne olduğu şu yazıda detaylıca incelendi. Şimdi ise Bitcoin elde etmenin yollarını irdeleyebiliriz.

Bitcoinler Nasıl Üretiliyor?

Öncelikle yeni bir Bitcoin’in nasıl üretildiğine bakalım: “Bitcoinler “mining” adı verilen bir işlem sonucu üretilmektedirler. Mining sözcüğü İngilizcede madencilik anlamına gelmektedir. Madenciler, sistemdeki işlemlerin doğrulanmasında ve işlenmesinde rol oynarlar. Özel ve güçlü donanımlar kullanarak ağın işlevselliğini ve güvenliğini sağlarlar. Bunun karşılığında sistem madencileri ödüllendirir ve onlara ödül olarak Bitcoin verir. Her yeni Bitcoin bu şekilde üretilmektedir.”

Bitcoin Sahibi Olmanın Yolları

Bitcoin elde etme konusunda karşımıza çıkan ilk seçenek madencilik seçeneği. Peki madencilik Bitcoin elde etmek için kârlı bir yöntem midir? İşte bu sorunun cevabı oldukça tartışmalı. Madencilik işine girmek için öncelikle yüklü bir sermayeye sahip olmanız gereklidir, şu anda evinizde kullandığınız masaüstü veya dizüstü bilgisayarınız madencilik işlemi için çok büyük ihtimalle yetersiz kalacaktır. Bu işlem için oldukça güçlü donanımlara sahip olmak madenciliğin olmazsa olmazlarından. Madencilik işlemi eğer bu koşullara sahip değilseniz muhtemelen yararlanabileceğiniz bir seçenek değil.

Madencilik için aynı zamanda “cloud mining” seçeneği de tercihler arasındadır. Bu sisteme göre madencilik işlemi yapan bir şirketten madencilik için bir bilgisayar kiralıyorsunuz ve bu şirket o bilgisayardan kazanılan tüm geliri size devrediyor. Fakat bu seçenek için güven faktörü bazı durumlardan dolayı pek uygun görünmüyor.

Bitcoin sahibi olmak için ikinci ve en etkili yöntem ise direkt olarak borsadan Bitcoin satın almak. Peki Bitcoin nasıl satın alınır? Türkiye’de bu işlemi yapabileceğiniz iki önemli site btcturk.com ve paribu.com, yabancı borsa kullanmak isteyenler için ise binance.com önemli seçenekler arasında.

Adım adım Bitcoin satın alma rehberimize buradan ulaşabilirsiniz.

Bunları da beğenebilirsiniz...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir