CopyTrack Nedir? “Blok Zinciri Temelli Telif Hakkı Yönetim Sistemi”

CopyTrack Nedir?

Blok zinciri temelli bir telif hakkı yönetim platformu olan CopyTrack, dijital içerik yönetimi ile ilgili sorunlara çözüm getirmeyi amaçlıyor. Dijital içerik üreticisi kullanıcılar CopyTrack sayesinde ürettikleri içeriğin sahibi olduklarını kanıtlayabilecekler.

Şirketin temel amacı dijital içerik dünyasında günümüzde oluşan sorunlara çözüm getirmektir. Telif hakkın büyümeye devam eden güncel bir sorun olarak öne çıktığı günümüz dünyasında içerik üreticilerinin hak sahipliklerini kanıtlamak için çok fazla seçenekleri bulunmuyor.

CopyTrack bunu göz önünde bulundurarak, hak sahipleri ve kullanıcılar için daha iyi bir seçenek sağlamayı amaçlıyor.

CopyTrack ICO süreci 10 Ocak’ta başladı ve 10 Şubat’a kadar devam edecek.

Diğer ICO’ların aksine, Copytrack önceden varolan bir şirkettir. Şirket, otomatik telif hakkı uygulama alanında dünya pazarında lider şirket olma yolunda ilerlediğini iddia ediyor. Berlin’de kurulan şirketin New York ve Tokyo’da da şubeleri bulunuyor. Şirket blok zincir teknolojisini kullanarak telif hakkı sistemini bir sonraki seviyeye taşımayı hedeflemektedir.

CopyTrack Nasıl Çalışıyor?

Copytrack, Copytrack ‘token’ları etrafında çalışmaktadır. Bu ‘token’lar, dijital içerik için merkezi olmayan telif hakkı kaydını oluşturmak için kullanılır. Bu kayıt, kullanıcıların kimliğini doğrular ve dijital fikri mülkleri birbirine bağlar. Bu kayıt, hak sahipleri için benzersiz bir ekosistem oluşturacak ve böylece yeni e-müşteri pazarları oluşmasını sağlayacaktır.

CPY ‘token’ları, Copytrack blok zincirindeki lisanslama ve ödeme işlemleri için kullanılır. CPY ‘token’ları, kullanıcıların kendi tasarladığı lisanslara dayalı olarak hak sahiplerine otomatik ödeme yapılmasına olanak tanıyan blok zincirinin yerli ‘token’larıdır. Fikri mülk sahipleri, lisansın sağladığı hak türleri de dahil olmak üzere diğer kullanıcıların içerikle nasıl etkileşeceğini belirleyebilirler.

Şu anda, Copytrack internet üzerinden görüntüleri izleyen otomatik bir sistem kullanıyor. Platform istemciler için bir görüntü bulduğu zaman uygulama ve lisanslama ile ileriye doğru hareket etmektedir. Şirket gelecekte sanatçı ve müşteriler için yeni bir pazar sunarken, blok zincir aracılığıyla görüntü kaydetme işlemini de gerçekleştirmeyi planlıyor.

İlgili Yazı:  Nasıl Bitcoin Kazanılır? En Popüler Yöntemler!

Platofrmun nihai hedefi, dijital içerik telif hakları için küresel, şeffaf ve merkezi olmayan bir kayıt sistemi oluşturmaktır. Copytrack ayrıca, blok zincir defteri için kullanım örneği oluşturmayı planlıyor. Global Copyright Register for Images olarak adlandırılan kullanım örneği geliştirilerek görüntü sahiplerinin açık pazarla lisansları paylaşabileceği şeffaf, merkezi olmayan bir Image Marketplace teknolojisinin oluşturulması planlanıyor.

CopyTrack Token Satışı

CopyTrack ICO süreci 10 Ocak’ta başladı. ICO süresince 1 CPY = 1.05 USD olarak işlem görüyor. Toplam 100,000,000 token satışa sunuldu. Satışa sunulmayan token’lar ise danışmanlar, kurucular ve blok zinciri geliştiricileri için rezerve edilmiştir.

Arkasındaki Ekip

Copytrack, 20 yılı aşkın yönetim tecrübesine sahip bir girişimci olan Marcus Schmitt (CEO) liderliğinde kurulmuştur. Schmitt, Copytrack’ı piyasaya sunmadan önce Flightright şirketinde CEO olarak görev almıştır. Flightright şu anda uçuş gecikmelerinden ve iptallerinden doğan taleplerin yasal olarak yürütülmesi konularında müşterilerine hizmet veriyor.

Ekibin diğer önemli üyeleri arasında 2009 yılında PIXRAY GmbH’yi kurmuş olan Stefan Bar (Baş Teknoloji Sorumlusu) ve Sandro Mader (Operasyon Şefi) ve Marie Slowioczek-Mannsfeld (Hukuk Danışmanı) bulunuyor.

Şirket 2015 yılında kuruldu ve 2016 yılına kadar 140 ülkede telif hakkı hizmetleri verdi. 2017 yılı boyunca blok zinciri tabanlı bir telif hakkı sistemi geliştiren şirketin merkezi Berlin’dedir ve New York ve Tokyo’da şubeleri bulunmaktadır.

Sonuç

CopyTrack, telif hakkı ile blok zinciri teknolojisini bir araya getirmeyi amaçlıyor. Diğer benzer şirketlerin aksine, CopyTrack’ın mevcut bir işletmesi bulunuyor. Şirket 2015 yılında kuruldu ve telif hakkı ile ilgili dünya çapında hizmet veriyor. Şimdi ise, telif hakkı yönetim sistemini blok zincir ile birleştirmeyi ve dünya çapında telif hakkı yönetim hizmetlerini değiştirmeyi planlıyorlar.

CopyTrack Resmi Web Sitesi: https://copytrack.io/

Bunları da beğenebilirsiniz...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.