Dev Şirketler Kripto Para Reklamlarını Yasaklıyor!

Dev Şirketler Kripto Para Reklamlarını Yasaklıyor!

Günümüzde kripto paraların kullanımı yaygınlaşıyor. Her geçen gün yeni bir kripto para piyasa çıkarılıyor. Bu kripto paraların tanıtımı ise reklamlar aracılığıyla gerçekleştiriliyor. Yeni çıkanların yanı sıra daha köklü kripto paraların bile tanıtımları devam ediyor. Zaten hareketli olan kripto para piyasası bu reklamlar ile daha da hareketleniyor.

O Şirketler Artık Reklamlara İzin Vermiyor!

Herkesin kullandığı ve gün içinde sıkça ziyaret ettiği Facebook ve Twitter bu yasaklama kararını alan şirketlerin başında yer alıyor. Diğer bir şirket ise Yandex olarak karşımıza çıkıyor. İçlerinde en çok konuşulanları ise Google. Bahsedilen 4 şirket de kripto para reklamlarının yasaklanması kararını aldı. Başlangıçta olumsuz gibi gözüken bu haberin bazı topluluklar tarafından olumlu olarak karşılandığı da görülüyor. Facebook kurucusu Mark Zuckerberg henüz yaşamakta olduğumuz 2018’in başlarında yayınladığı bir yazı da kripto paralara olumlu yorumlamalarda bulunmuştu. Kripto paranın insanlara güç kazandırdığına değinen Zuckerberg bu alanda yatırımların iyi olduğu işaret etmişti. Fakat bu alınan son karar bahsettikleri ile zıt düşecek gibi gözüküyor.

 

Aynı şekilde Twitter Ceo’su Jack Dorsey bir takım açıklamalarda bulundu. Açıklamalarında Bitcoin’den övgü ile bahseden Dorsey ilerleyen günlerde tüm para birimlerinin yok olacağını ve Bitcoin’in hepsinin yerine kullanılacağına değindi. Ayrıca kişisel olarak da bir yatırımı olduğundan bahseden Dorsey Bitcoin’in ücretsiz bir şekilde Bitcoin işlemleri yapan Lightning Labs şirketlerine 2,5 Milyon dolarlık yatırım yapmıştı. Dorsey’in bu açıklamaları ve yatırımı ile alınan reklam yasağı kararı tamamıyla ters düşüyor ve tepki çekecek gibi duruyor. Fakat durum görünenden biraz farklı olarak karşımıza çıkıyor.

Tek Hedef Kullanıcıların Korunması

Birçok reklam dolandırıcılık içerebiliyor. Kripto paraların yaygınlaşmasının ardından bu alanda hizmet veren şirket sayısı da artmış durumda. Bazıları kaliteli bir hizmet sunarken bazı şirketler ise dolandırıcılık üzerine kurulmuş bir sistem ile karşımıza çıkıyor. Yeni başlayan ve kripto para alanı ile alakalı pek bilgisi olmayan kullanıcıların bu reklamlardan etkilenip hatalı yatırım yapmasının engellenmesi amaçlanıyor. Kripto para alım satımı, cüzdan reklamları ve ICO tanıtımları artık Google reklamlarında yer almayacak. Ayrıca Twitter, Facebook ve Instagram gibi platformlarda bu reklamlara yer verilmeyecek.

İlgili Yazı:  Alibaba'nın T-Mall Platformu Sınır Ötesi İşlemler İçin Blok Zincirine Geçiyor

Bunları da beğenebilirsiniz...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.