Dock.io Nedir? “Merkezi Olmayan Profesyonel Veri Platformu”

Dock.io Nedir?

Dock.io ödül programına dahil olmak için buraya tıklayarak 3$ kazanabilirsiniz. Telegram ile hesabınızı doğrulamanız gerekiyor.


Merkezi platformlar insanların iş bulma, itibar oluşturma ve hatta ağ oluşturma biçimini değiştirerek piyasayı şekillendiriyorlar. Bu merkezi ağlarda tüm veriler merkezi bir noktada depolanarak sadece belli birkaç kişinin veriler üzerinde söz sahibi olmasına izin veriliyor, böylece büyük bir güvenlik açığı meydana geliyor.

Çoğu merkezi sistem, rekabet nedeniyle veri paylaşma konusunda hevesli değil. Ayrıca şirketler bu verilerin analizi ile para kazanıyorlar. Bu nedenle, her platform rakiplerine kıyasla avantaj elde etmeyi amaçladığı için sektörde büyük bir rekabet baş gösteriyor.

Dock.io Bu Sorunu Nasıl Çözecek

Dock.io protokolü, verileri depolayan şirketler için bu probleme çözüm bulmayı amaçlıyor. Dock, verilerin bu platformlarda eşit paylaşımını sağlayan bir protokol oluşturacak. Bu protokol, Ethereum blok zinciri token modeli kullanacak. Blok zinciri aracılığıyla, bireylerin verilerin kontrolünü eline almasına ve verilerin diğer uygulamalar ile paylaşılmasını mümkün kılacak.

Dock tarafından önerilen token modeli, veri alışverişini kârlı bir hâle getirerek platformu bu yönde motive etmeyi planlıyor. Bu protokol sayesinde kullanıcılar kendi verilerinin kontrolünü ellerine alırken platformlar da sistemde gerçekleşen veri alışverinden para kazanacaklar.

Örnek olarak geçtiğimiz senelerde LinkedIn tarafından sağlanan API’nin servise kapatıldığı açıklanmıştı. Bu API üzerine kurulan yaklaşık 30,000 uygulama bu kararla birlikte kapanmak zorunda kaldı. Bu sebeple çok miktarda işletme bu durumdan etkilendi ve sektördeki inovasyon adeta kesintiye uğradı.

Dock.io geliştiricileri, kullanıcıların verilerini kontrol edebilmeleri gerektiğini ve böylece verilerin kolaylıkla paylaşılabileceğini düşünüyor. Şirket yenilikçi olmanın tüm şirketler için teşvik edilmesi gerektiğini düşünerek internetin ve teknolojinin dünyayı değişterek güce sahip olduğuna inanıyor.

DOCK Token

Dock.io protokolü, DOCK ‘token’ları tarafından desteklenmektedir. Bu tokenlar, merkezi platformların kullanıcı verilerini paylaşması için teşvik oluşturur. Token sahiplerinin, gelecekteki token kullanım alanları için oy kullanmalarına izin verilir. Böylece demokratik bir süreç oluşturulur.

Dock.io Token satışı 21 Şubat tarihinde başlayacak. ICO aşamasında 1 DOCK = 0.0670 USD olarak işlem görüyor.

Bunları da beğenebilirsiniz...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir