Ethereum Nedir? Bitcoinden Farkları Nelerdir?

İlk bakışta sıradan bir “altcoin” olarak algılayabileceğiniz Ethereum, aslında diğer kripto para birimlerine göre oldukça fazla yenilik içeren bir dijital para birimidir. Günümüzde popülerliği yükselişte olan Ethereum, değerini kısa zaman içinde katlayarak arttırdı ve şimdi Bitcoin’den sonra ikinci önemli pazar payını oluşturuyor.

2015 yılında piyasaya sürülen Ethereum’un değeri 2017’den bu yana yükselişini sürdürdü ve şu anda bir Ether (Ethereum para birimi) yaklaşık olarak $700 değerinde. (17 Aralık 2017)

Piyasadaki en değerli üçüncü dijital para birimi olan Ether, Bitcoin’den sonra pazar payının en büyük ikinci kısmını oluşturuyor. Bu para birimi Ethereum blok zinciri adı verilen bir teknolojik altyapıya sahiptir. Bu teknolojinin altyapısı Bitcoin programcısı olan Vitalik Buterin tarafından 2013 yılında oluşturulmuştur.

Geliştirici Buterin’e göre, Ethereum Bitcoin’in geliştirilmiş bir versiyonudur. Aynı Bitcoin’de olduğu gibi Ethereum da banka veya üçüncü bir kuruma ihtiyaç duymadan internet üzerinden anonim ödemelerin yapılmasına olanak tanıyan, kendi kriptografik para birimine sahip merkezi olmayan bir ödeme ağıdır.

Kodlanmış para işlemleri blok zinciri adı verilen ağda herkes tarafından görünebilir bir şekilde saklanmaktadır.

Hangi yönleri ile Bitcoin’den ayrılmaktadır?

Bitcoin’den sonra en büyük ikinci kripto para birimi olmasından dolayı sıkça ikisi arasında bir karşılaştırma gündeme geliyor. Ethereum’un son zamanlardaki yükselişinden dolayı büyük bir bilgi kirliliği de yer almakta. Destekçileri Ethereum’un Bitcoin’in aksine fazla sayıda avantajları ve kullanışlı yönleri olduğunu iddia ediyor.

İlk fark Ethereum’un para işlemi bloklarını, Bitcoin’e göre çok daha hızlı bir biçimde oluşturmasıdır. Fakat aradaki en büyük fark Ethereum’un altında yatan teknolojide yer almaktadır. Bu teknoloji sadece para birimi alanında değil, farklı ağlarda da kullanılabilir durumda. “Akıllı Sözleşmeler” olarak adlandırılan teknoloji bir aracıya gerek kalmadan para transferi, mülk satın alımı, bir varlığın alınıp satılması gibi durumlar için anlaşmazlığı ortadan kaldırarak bu işlemlerin gerçekleşmesini sağlar.

İlgili Yazı:  2018'de Merkez Bankaları Bitcoin Satın Alacak

AlakalıAvukatların Yerine Geçebilecek Teknoloji: “Akıllı Sözleşmeler”

Bitcoin paranın merkezi bir kuruluş tarafından yönetilmemesini sağlayan bir altyapıya sahiptir ancak Ethereum bu teknolojinin sadece para alanında değil, çok farklı alanlarda da kullanılabilmesini olanaklı kılıyor. Dosyalarınızı Dropbox gibi bir bulut depolama servisinde saklıyorsanız, dosyalarınızla ilgilenmesi için Dropbox’a güveniyorsunuz demektir, ancak merkezi olmayan bir depolama ağı kullandığınız zaman, ağda yer alan kullanıcılar ve bakımını yapmakla ilgilenen kişiler sizin için bu işlemi gerçekleştirmiş oluyor.

Ethereum şimdiden birçok uygulamanın temelini oluşturmaya başlamış durumda.

Ethereum’un Fiyatını Ne Belirliyor?

Ethereum piyasaya sürüldüğünden beri fiyat artışı konusunda Bitcoin’den daha yavaş bir profil sergiledi ve 18 ay boyunca $10 seviyelerinde sabit kaldı. Daha sonra 2017 yılının Mart ayında istikrarlı bir yükselişe geçti ve Haziran ayı sonunda $395 seviyesine gelerek zirveyi gördü. Fakat bir ay sonra $155 seviyelerine düştü ve daha sonra yeniden artışa geçti.

Bitcoin’in değerindeki artıştan kaynaklı dijital para birimlerine olan ilgi sayesinde Ethereum da bu ilgiden nasibini aldı. Ayrıca son aylarda büyük organizasyonlardan da yüksek profilli destekler alarak değerini arttırmayı sürdürdü.

Geçmişteki ani düşüşleri; büyük yatırımcıların piyasaya çok miktarda Ethereum sürmesi, güvenlik endişeleri ve genel piyasa dalgalanmaları ile ilişkilendirildi. Temmuz ayında kurucusu Buterin’in öldüğü iddiaları üzerine bir günde yaklaşık %20 değer kaybetti. Fakat sonradan anlaşılacağı üzere bu söylenti gerçeklik payı taşımıyordu.

Ethereum’un Yaratıcısı Kim?

Rusya doğumlu bir Kanada vatandaşı olan Buterin, 19 yaşındayken 2013’te dijital para birimi fikrini yayınladı ve daha sonraki iki yıl boyunca bu fikri geliştirmeye devam etti. Küçük yaştan itibaren matematiksel olarak yetenekli olan Buterin 2012 yılında Uluslararası Bilişim Olimpiyatı’nda bronz madalya kazanmıştır.

Buterin, kripto para birimi kavramı ile 17 yaşındayken babası sayesinde tanıştı. Daha sonra Bitcoin analiz sitelerinde yazılar yazmaya başladı. 2013’te Ethereum fikrini “merkezi olmayan madencilik ağı ve yazılım geliştirme platformu” haline getirmeyi önerdi. 2014 yılında $100.000 değerinde bir ödül kazandıktan sonra Waterloo Üniversitesi’nden ayrıldı. Buterin ve Kanadalı girişimci Joseph Lubin, o yılın sonlarında Ethereum Switzerland GmbH’yi kurdu.

İlgili Yazı:  Neonexchange (NEX) Nedir? "Yüksek Hacimli Kripto Borsası"

Ethereum’a Yatırım Yapmalı Mıyım?

Ethereum’un değeri son zamanlarda yükselişe geçti ve bu yükseliş önümüzdeki aylarda da devam edebilir. Fakat kripto para birimleri büyük oranda dengesiz bir durum seyrederler ve oluşan balonun patlama ihtimaline karşı dikkatli olmak gerekiyor. Bunun dışında Ethereum’un ani çıkışlarından faydalanarak haftalar içinde birçok insan milyoner oldu.

Bu yazı yazıldığı sırada 700 dolar değerinde olan Ethereum 7 Ocak 2018 itibariyle yaklaşık olarak 1000 dolar değerine yükselmiştir. 

Bunları da beğenebilirsiniz...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.