Lisk (LSK) Coin Nedir? “Merkezi Olmayan Uygulama Geliştirme Ağı”

Lisk (LSK) Coin Nedir?

Lisk, geliştiricilerin kendi yan zincirleri aracılığıyla blok zinciri uygulamaları oluşturmasına ve yayınlamasına olanak tanıyan, açık kaynaklı bir platformdur.

Diğer blok zinciri platformlarında olduğu gibi Lisk de kendi kripto para birimine sahiptir. Lisk veya LSK olarak isimlendirilen kripto para birimi yaklaşık olarak 3.3 milyar dolar market hacmine sahip ve en büyük 15 kripto para birimi arasında yer alıyor.

Genellikle Ethereum ile karşılaştırılan Lisk, Ethereum’a göre bazı farklılıklar içeriyor. Platformların ikisi de geliştiricilerin uygulamaları oluşturabileceği blok zincir tabanlı platformlardır. Ancak, Ethereum geliştiricilerin ana Ethereum blok zincirine bağlı sanal makinelerde “merkezi olmayan uygulamalar” oluşturmalarını sağlarken, Lisk ana blok zincirine bağlı yan zincirler aracılığıyla geliştiricilerin uygulama oluşturmasını sağlıyor.

Lisk Nasıl Çalışıyor?

Lisk platformunun temel hedefi geliştiricilerin merkezi olmayan uygulamaları kolay bir şekilde oluşturmasına yardımcı olmaktır. Lisk üzerinde bir uygulama oluşturmak için aşağıdaki adımları uygulamanız gerekiyor:

1-Kodlama: Merkezi olmayan blok zincir uygulamaları, Lisk’in güçlü API’lerinden yararlanmak için JavaScript olarak Lisk üzerinde oluşturulabilmektedir. Her uygulama, ana Lisk platformunun güvenli ve ölçeklenebilir kalmasını sağlamak için kendi yan zincirinde çalışmaktadır.

2-Yayınlama: Lisk platformu, blok zinciri uygulamaları için bir dizi farklı depolama seçeneği sunuyor. Geliştiriciler, .zip arşivindeki kodu Github veya benzeri web sunucularına dağıtabilirler. Ardından, geliştiriciler isim, açıklama, etiket ve indirme bağlantısı bilgilerini doldurarak uygulamalarını Lisk platformuna kaydedebilirler.

3-Kullanma: Uygulamalar yayınlanmaya hazır hâle geldikten sonra Lisk bu uygulamalar için merkezi olmayan bir güç kaynağı görevi görür.

Sonuç

Lisk, halka açık blok zinciri tabanlı bir geliştirici platformudur. Geliştiriciler ana Lisk blok zincirinden bağımsız olarak kendi yan zincirlerini oluşturabilir ve merkezi olmayan uygulamalar oluşturabilirler. Lisk böylece geliştiricilere benzeri olmayan fırsatlar sunmaktadır.

Şirket, Lisk’i Azure Blockchain’e bir Servis (BaaS) platformu olarak entegre etmek için bir süre önce Microsoft’la ortaklık kurdu. Bu da geliştiricilere Microsoft’un Azure bulut bilgi işlem platformunu ve altyapısını kullanarak Lisk blok zinciri uygulamalarını geliştirip test edebilecekleri ve uygulayabilecekleri bir ortam sağlıyor.

 

Bunları da beğenebilirsiniz...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir