MaidSafeCoin (MAID) Nedir? “Güvenli İnternet”

MaidSafeCoin (MAID) Nedir?

Merkezi İngiltere’de bulunan MaidSafe, filozoflar, mucitler, mühendisler, tasarımcılar ve daha fazlasından oluşan ve büyümeye devam eden dinamik bir şirkettir. MaidSafe, dünyadaki her birey için güvenlik, gizlilik ve özgürlük sağlamayı amaçlamaktadır.

MaidSafe, güvenli, merkezi olmayan, yeni nesil bir ağ olan “SAFE Network” isimli teknolojinin kurucusudur. SAFE Network, Kaynak Kanıtı Teknolojisini kullanan dünyanın ilk ve tek bağımsız veri ağıdır.

MaidSafe, MaidSafeCoin (MAID) isimli dijital para birimi etrafında çalışır. Para birimi, ağı harekete geçirmek ve ağa motivasyon oluşturmak için yaratılmıştır.

SAFE Ağı

MaidSafe’in kurucusu ve CEO’su David Irvine’e göre, SAFE Network, günümüzde internet üzerinde bulunan her türlü web servisi için altyapı sağlamayı amaçlayan yeni bir veri ve iletişim ağı anlamına geliyor. İnternet şu anda, güç, kaynak ve verileri elinde bulunduran küçük bir azınlık tarafından kontrol edilmektedir.

SAFE ağının arkasındaki fikir, statükoyu ortadan kaldırmak ve kullanıcıya interneti kontrol etme gücünü vermektir. SAFE ağı güvenli bir veri yönetimi hizmetidir.

SAFE ağındaki her katılımcı, ağa kaynak oluşturmak için katkıda bulunur. Depolama alanı, veri, internet bağlantısı veya işlemci gücü kaynak olarak kullanılabilir. SAFE ağını kontrol eden tek bir kişi olmadığı için mevcut internet modeline göre güvenlik ve gizlilik seviyesi oldukça yüksektir.

SAFE ağı aşağıdaki teknik özelliklere sahiptir:

Öz şifreleme: Bu özellik ile veriler kendilerini şifreleyebilir. Örneğin, ağa bir dosya yüklediğinizde, parçalara ayrılır, şifrelenir ve ağa yayılır. Bu formda, bilgiler okunamaz hale gelir ve sahibinden başka herhangi bir kişi veriye erişemez.

Merkezi olmayan veri önbellekleme sistemi: Bu özellik, SAFE Ağındaki dosyaların dünya çapındaki cihazlarda saklanmasını ifade eder. Bu durumda bir dosyanın güvenliğini aşmak zordur. Bu özellik ağın daha güvenli olmasını sağlar.

Veri kullanılabilirliği: Bu özellik sayesinde ağ depoladığı tüm verilerin kopyalarını her zaman korur. Bir kullanıcı periyodik olarak çevrimdışı olduğunda, ağ verileri başka bir aygıta aktarır, böylece dosyalara her zaman erişilebilir.

 

Bunları da beğenebilirsiniz...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir