Ripple Nedir, Ne İşe Yarar ve Nasıl Alınır?

Ripple Nedir?

Ripple: Gerçek Zamanlı Para Gönderme Ağı

Yurt dışındaki bir kişiye para gönderme işlemi günümüzde karmaşık bir dizi işlemden ve uzun bir süreçten oluşmaktadır. Buna karşılık Ripple, dünyadaki tüm bankaları birbirine bağlamakta ve müşterilerine gerçek zamanlı sınır ötesi ödeme hizmetleri sunmalarını sağlamaktadır. Günümüzde, sınır ötesi para gönderimi birçok işlemi gerektirmekte bu nedenle süreç genellikle birkaç gün sürmektedir. Bu durum günümüz pazar taleplerini karşılamayı zorlaştıracak maliyetler ve riskler yaratmaktadır.

Ripple, para aktarım işleminin doğrudan bankalar arasında yapılmasını ve tüm süreç boyunca bankanın uçtan uca görünür olmasını sağlamaktadır. Ripple, bankaların diğer ödeme sistemleri için de yararlanabileceği altyapısal bir teknolojidir.


  • Amerika’dan Singapur’a para göndermek isteyen bir kişinin Ripple aracılığı ile bu işlemi nasıl gerçekleştireceğini inceleyelim.

Ripple teknolojisini kullanan bir bankanın müşterisi olan Alice, bir başka Ripple kullanıcısı bankanın müşterisi olan Bob’a para göndermek istiyor. Alice alıcı olarak Bob’u seçtiği zaman Ripple iki bankanın da bu müşterilere ait bilgileri birbirleri ile paylaşmasını sağlıyor. Bu bilgi aktarımı şifreli bir şekilde gerçekleşerek doğrudan bankalar arasında yapılıyor ve hiçbir bilgi Ripple’da depolanmıyor.

Alice karşı tarafa 1000$ göndermek istediği zaman Ripple ilk olarak bankadan transfer ücretini ve anlık kuru öğrenir. Alice gönderme işlemini onayladıktan 5-10 saniye sonra işlem gerçekleşir.

Aynı anda para Bob’un hesabına gönderildiği anda Ripple bankaların kayıt sistemlerinin güncellenmesini sağlar. Para gönderildiği anda iki tarafa da bildirim gönderilir.

Ripple, bankaların doğrudan işlem yapabilmelerini, gerçek zamanlı izleme fonları için işlem yerleşimini hızlandırmalarını, teslimatın kesinlik ile uçtan uca erişimini ve her işlemin toplam maliyetini en aza indirgemelerini sağlıyor. Ripple ile tüm dünyadaki bankalar, gerçek zamanlı sınır ötesi işlemler için yeni ödeme ürünleri ve hizmetleri geliştiriyorlar.

Ripple Nasıl Alınır?

Türkiye’de işlem yapan kripto döviz borsaları henüz Ripple için işlem yapmıyor. İlk olarak Türkiye borsalarından Bitcoin satın almanız gerekiyor. Binance üzerinden Ripple almak için rehberimize göz atabilirsiniz.

  • 3
    Shares

Bunları da beğenebilirsiniz...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir